Greenpeace on avannut sivuillaan vaalikoneen, jolla voi tarkistaa eduskuntavaaleissa ehdolla olevien mielipiteet ympäristöasioista. Ehdokkaat näkee kätevästi järjestyksessä ympäristömyönteisimmästä asenteesta kielteisimpään.
Ehdokkaita vaalikoneessa voi hakea puolueen ja vaalipiirin mukaan.
Vaalikoneen aihepiirit ovat:
- Ydinvoima
- Ilmastonmuutos
- Vesiensuojelu
- Luomu
Ehdokkaiden vastakset on haettu automaattisesti MTV3:n ja Kauppalehden vaalikoneista. Ehdokkaat ovat vastanneet näihin vaalikoneisiin liu’uttamalla vipua asteikolla eri mieltä – samaa mieltä. Greenpeacen vaalikoneessa tämä liuku on muutettu prosenteiksi, asteikolla 0-100 %. Näiden neljän aihepiirin prosenttiluvuista lasketaan keskiarvona prosenttiluku, joka ilmoittaa ehdokkaan ympäristömyönteisen kannan. Ehdokkaat järjestetään vaalikoneessa ympäristömyönteisimmästä kielteisimpään prosenttiluvun perusteella.
Ilahduttavaa, mutta ei yllättävää, on huomata että Etelä-Savossakin vihreät dominoivat listan ympäristömyönteisintä päätä. Minä puolestaan olen ympäristöystävällisin vaihtoehto Ristiinassa ja kovin korkealla myös koko Etelä-Savossa.
Tulokset kannattaa käydä katsomassa tästä LINKISTÄ.